Osoby niepełnosprawne są często gośćmi hotelowymi, dlatego ważne jest, aby hotele miały dla nich różne udogodnienia, które sprawią, że pobyt w danym miejscu będzie dla nich przyjemny. W dzisiejszych czasach osoby niepełnosprawne coraz częściej wychodzą ze swojego domu i podróżują, jeszcze kilkanaście lat temu nie było to tak popularne zjawisko. Dla niepełnosprawnych najważniejsze są komfortowe warunki oraz przyjazna atmosfera w hotelach, w których się zatrzymują. Na szczęście większość hoteli stara się dopasowywać do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pracownicy hotelowi są przygotowani na przyjazd gości na wózkach inwalidzkich i wiedzą jak powinni z nimi rozmawiać oraz co jest dla nich ważne.

Przystosowanie hotelu dla osób niepełnosprawnych

W Polsce obowiązują przepisy, które dokładnie określają w jaki sposób hotel powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Najistotniejszy jest parter budynku, który musi być dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Najczęstszym rozwiązaniem są np. specjalne podjazdy, ale także odpowiednio obniżone lady recepcyjne. Personel hotelowy powinien zawsze pamiętać, aby używać właśnie tej obniżonej części lady, kiedy rozmawia z niepełnosprawnym na wózku inwalidzkim. Dzięki temu gość hotelowy nie będzie odnosił nieprzyjemnego wrażenia rozmawiania ze ścianą.

Pokoje dla niepełnosprawnych

Każdy hotel powinien mieć chociaż jeden pokój, który będzie zaprojektowany pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Od innych pokoi różni się przede wszystkim tym, że jest przestronniejszy. Dodatkowa przestrzeń jest niezbędna do wykonywania manewrów na wózkach. Łóżko powinno być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, czyli przede wszystkim być odpowiednio niższe oraz mieć materac o optymalnej twardości.

Newralgicznym miejscem dla osoby niepełnosprawnej jest zazwyczaj łazienka, która aby była funkcjonalna, musi być odpowiednio zaprojektowana i wyposażona. Powinny się w niej znaleźć poręcze, ruchomy prysznic, który nie będzie miał wysokich progów uniemożliwiających gościom swobodne korzystanie z niego, a cała armatura musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości.