W hotelu przebywamy z różnych powodów, zarówno podczas podróży służbowej, jak i w ramach wakacyjnego lub weekendowego wypoczynku. Aby ten czas przebiegał bez zakłóceń i abyśmy nie zostali posądzeni o brak manier, warto dowiedzieć się, w jaki sposób zachowywać się w takim miejscu.

Jak zachowywać się w pokoju hotelowym?

Pokój hotelowy to miejsce, w którym przebywamy czasowo, a znajdujące się w nim sprzęty i urządzenia nie są naszą własnością. Dlatego obchodźmy się z nimi w miarę ostrożnie, żeby ich nie zniszczyć. Jeśli natomiast zauważymy jakąś usterkę lub wystąpi awaria, to zgłośmy to do obsługi, zamiast starać się naprawiać samemu.

W hotelu obowiązuje również cisza nocna, której powinniśmy przestrzegać zarówno w miejscach wspólnych, jak i w samych pokojach. Nie słuchajmy w nich więc w nocy głośnej muzyki czy telewizora ani nie krzyczmy, ale pozwólmy innym na spokojny wypoczynek i sen.

Gdy nasz pobyt już dobiega końca, nie zabierajmy z hotelu pokojowego na pamiątkę elementów drobnego wyposażenia ani urządzeń takich jak żelazko, lampka lub suszarka. Możemy natomiast wziąć ze sobą drobne rzeczy, które nie będą nadawały się do użytku przez innych gości, a więc na przykład używane przez nas kosmetyki kąpielowe w miniaturowych opakowaniach, jednorazowe kapcie czy czepek. Czasem również w hotelowym sklepiku istnieje możliwość kupienia drobiazgów z logo hotelu.

Czy można palić papierosy?

Obecnie w coraz większej liczbie miejsc publicznych dba się o zdrowie osób niepalących i obowiązuje bezwzględny zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów. Obejmuje on również pokoje oraz części wspólne hotelu. Palenie dozwolone jest jedynie w odpowiednio oznaczonych i wydzielonych do tego miejscach. Zapalenie papierosa gdzie indziej może grozić nie tylko mandatem, ale również włączeniem się instalacji przeciwpożarowej, która wyczuwa dym.

W jaki sposób zachowywać się w hotelowej restauracji?

Większość hoteli ma również własne restauracje, w których można spożywać wszystkie posiłki w ciągu dnia. Jest to miejsce, w którym powinniśmy zachowywać się spokojnie i niezbyt hałaśliwie, aby nie przeszkadzać w jedzeniu innym osobom. Gdy wchodzimy do restauracji, witamy się z obsługą i znajdującymi się wewnątrz osobami, podobnie podczas wychodzenia z tego miejsca żegnamy się z osobami, które są obok nas.

Jeśli korzystamy z bufetu typu szwedzki stół, to w dobrym tonie jest nakładać sobie za jednym razem niezbyt duże porcje jedzenia, a jeśli będzie to dla nas za mało, to podejść kolejny raz po następne potrawy. Po skończonym posiłku nie powinniśmy również wynosić jedzenia na zewnątrz ani robić sobie kanapek na później.

W hotelowej restauracji nie zsuwajmy ze sobą stolików ani nie przestawiajmy ich w inny sposób, nawet gdy przychodzimy w większej grupie osób. Pamiętajmy również, by nie wnosić do środka własnego jedzenia ani napojów, wyjątkiem mogą być jedynie specjalne diety, które musimy stosować ze względów zdrowotnych.