W dzisiejszych czasach trudno jest nam sobie wyobrazić życie bez dostępu do Internetu. Nawet kiedy wyjeżdżamy na urlop, szukamy miejsc, do których dociera sieć, żeby móc wysłać stamtąd swobodnie e-maile albo wstawić zdjęcia na portale społecznościowe. Mamy nawyk korzystania z Internetu i jego zasobów, bo ułatwia to życie i jest przyjemne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, współczesne hotele coraz częściej oferują im bezpłatne WiFi na terenie hotelu. Takie udogodnienie jest niezwykle cenne dla wielu osób, przydaje się również podczas służbowych wyjazdów, gdy musimy mieć kontakt z biurem i wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Czym jest WiFi?

Skrót WiFi oznacza bezprzewodową sieć komputerową. Jego rozwinięcie to – wireless fidelity, czyli w dosłownym tłumaczeniu „bezprzewodowa dokładność”. Wykorzystując tę technologię możemy w danym miejscu stworzyć bezprzewodowy dostęp do internetu. Komputer łączy się z innym komputerem drogą radiową, może również służyć do rozsyłania Internetu, z którego mogą korzystać wszyscy ludzie przebywający w tym miejscu.

Jak skorzystać z WiFi?

Najczęściej korzystanie z publicznej sieci WiFi w hotelu wymaga zalogowania się do niej. W recepcji hotelowej uzyskasz hasło, które później musisz wprowadzić do swojego komputera. Wystarczy stuknąć w opcje Ustawienia, wybrać WiFi, wybrać nazwę danej sieci, a potem opcję „połącz”. W tym miejscu powinien pojawić się komunikat informujący nas o konieczności wprowadzenia hasła, należy je wpisać w odpowiednie miejsce. Internet stanie się dla nas dostępny po zalogowaniu.

Czy to już hotelowa norma?

Obecnie dwie trzecie europejskich hoteli oferuje swoim gościom dostęp do bezpłatnego WiFi. W naszym kraju aż 80% hoteli ma taką usługę. Jesteśmy jednym z krajów, gdzie bezpłatne WiFi stało się szybko standardem. Trudno się dziwić, gdyż turyści oraz klienci podróżujący w celach biznesowych oczekują tej usługi gdziekolwiek pojadą. W czasach niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego dostęp do bezprzewodowego Internetu jest nam potrzebny i spodziewamy się go wszędzie. Badania wykazują, że im bardziej na południe Europy, tym częściej dostęp do WiFi jest dodatkowo płatny i tym mniej hoteli w ogóle posiada taką usługę (np. w Portugalii posiada ją zaledwie około 50% hoteli).