Łask to miasto położone w województwie łódzkim. Od Łodzi jest oddalone o zaledwie 35 km, więc można je traktować jako bazę wypadową do jej zwiedzania. Oprócz bliskości tego znanego z zabytkowych zabudowań fabrycznych miasta sam Łask ma również sporo do zaoferowania. Warto przyjechać tu na kilka dni, zatrzymać się w hotelu w Łasku i poznać tę okolicę. Jest to miejsce, które jeszcze niedawno było traktowane jako miejscowość letniskowa. Kolumna, która dzisiaj jest już częścią Łasku, była typową miejscowością, do której przyjeżdżali zmęczeni mieszkańcy większych metropolii, aby odpocząć i się zregenerować. Znajdziemy tu piękną przyrodę, ciszę i spokój.

Uroki Kolumny

Odwiedzając Łask, koniecznie wybierzcie się do Kolumny. Ta część miasta to stare letnisko, gdzie do dziś można podziwiać zabytkowe zabudowania letniskowe z początków XX wieku. Cały czas robią na odwiedzających ogromne wrażenie. Odnajdziemy tutaj wszystkie elementy niezbędne do idealnego urlopu. Jest dużo zieleni, urocza i niezwykle czysta rzeka Grabia, w której wodach można schłodzić się w upalne dni, a także stare młyny. Okoliczne lasy urzekają pięknym drzewostanem, a podczas letnich spacerów można w nich odnaleźć pełno jagód, malin i jeżyn.

Szlakiem starych młynów nad Grabią

Rzeka Grabia od dawien dawna była wykorzystywana do zakładania młynów wodnych. Przyjmuje się, że pierwsze młyny tego rodzaju powstały tutaj już w XVI wieku. Najlepszym sposobem na ich odnalezienie jest podążanie żółtym szlakiem turystycznym, który prowadzi z Siedlec Łaskich do Łasku. Wybierzmy się tam na rowerze, gdyż szlak liczy aż 46 km długości. Jest to niezwykle malownicza ścieżka. Ciągnie się wzdłuż rzeki i daje okazję na zobaczenie aż sześciu zachowanych do dzisiaj młynów.

Warto wybrać się także do osady Dwa Młyny położonej w okolicach Łasku, gdzie w budynku starego młyna wodnego znajduje się bar. Możemy tu napić się kawy albo smacznie zjeść w przepięknej naturalnej scenerii.

Łask

Godny uwagi jest też sam Łask. Miasto założone w XIV wieku położone jest w pięknym terenie i może poszczycić się kilkoma zabytkami światowej klasy. Warto zwiedzić późnogotycką kolegiatę zbudowaną w latach 1510 – 1523 oraz drewniany kościół z 1945 roku. W Łasku znajduje się też 32 Baza Lotnictwa Taktycznego, która cyklicznie organizuje pikniki lotnicze, podczas których nadarza się okazja do podziwiania samolotów F-16.