Łask jest położony zaledwie niecałe 40 km od Łodzi. Kiedyś było to popularne miejsce spędzania urlopów letnich, dzisiaj jest między innymi siedzibą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która jest jeną z największych tego typu baz w całej Polsce. Samo miasto, jak i jego okolice, jest niezwykle urocze i warto je odwiedzić podczas wakacyjnych wojaży. Planując urlop, zarezerwujcie sobie kilka nocy w hotelu w Łasku i koniecznie zobaczcie, co ma do zaoferowania.

Atrakcje turystyczne w Łasku

Łask może poszczycić się długą historią. Jego położenie nad rzeką Grabią sprawiało, że od zarania dziejów przyciągał osadników. Pierwsze ślady ludzkiego osadnictwa pochodzą z epoki brązu. Osada o nazwie Łask została założona w XI wieku na zachodniej krawędzi Wysoczyzny Łódzkiej, która znajdowała się na szlaku prowadzącym z Krakowa do Poznania.

W XVI wieku został zbudowany piękny, murowany kościół utrzymany w stylu późnogotyckim. Do dzisiaj można go podziwiać i zwiedzać. O jego budowę zabiegał szczególnie jeden z najznamienitszych mieszkańców Łaska z tamtego okresu – Jan Łaski, który był w tamtych czasach prymasem Polski. W 1749 roku uległ częściowemu zniszczeniu w dotkliwym pożarze, dlatego został później odbudowany, zyskując dzięki temu elementy barokowe (na zewnątrz) oraz rokokowe (w środku). W bocznej nawie świątyni możemy podziwiać alabastrową płaskorzeźbę przedstawiającą Madonnę z Dzieciątkiem z XVI wieku. Jest ona celem dla wielu pielgrzymek.

Będąc w Łasku, warto odwiedzić również inny kościół, który powstał w 1666 roku. Jest to kościół pw. Św. Ducha w Łasku. Zbudowano go z drewnianych bali, jego dach pokryty jest gontem, a środek ozdobiony muszelkami. Dzisiaj pełni funkcję kościoła garnizonowego.

Jeżeli odwiedzamy Łask latem, to miejscem godnym uwagi jest kąpielisko miejskie. Znajduje się nad zalewem rzeki Grabi i Pisi. Urocza wysepka na środku tego akwenu wodnego jest wspaniałym celem wypraw kajakowych.

Ciekawą propozycją jest wybranie się na wyprawę rowerową szlakiem zabytkowych młynów nad Grabią. Niektóre z nich są odrestaurowane i pełnią dzisiaj funkcję restauracji, inne są już niestety mocno naruszone zębem czasu. Szlak ten prowadzi przez cudowne tereny Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki i gwarantuje niezapomniane przeżycia dla osób kochających kontakt z naturą.