Imprezy integracyjne, to wciąż chętnie organizowane przez firmy spotkania, które mają na celu zbliżenie pracowników i poprawę komunikacji. Niektóre firmy organizują kilkudniowe wyjazdy, inne oferują swoim pracownikom jednodniową przygodę. Wciąż najpopularniejsze są wspólne wyjścia do pubu czy kręgielni, ale coraz częściej firmy zabierają swoich pracowników na nieco dalszą wycieczkę. Często imprezy tego typu są  jedyną szansą, by pracownicy różnych działów, czy oddziałów mogli się spotkać i poznać „na żywo”. Co zrobić, by pracownicy wrócili zadowoleni z takiego wyjazdu? Jakie atrakcje zaproponować, aby integracja nie stała się przykrą koniecznością?

 

Wyznacz cel imprezy integracyjnej

 

Zanim podejmiesz kolejne decyzje, zastanów się, w jakim celu chcesz zorganizować wyjazd, bądź spotkanie integracyjne. Czy zależy Ci głównie na poprawie komunikacji w firmie? Czy zatrudniłeś dużo nowych pracowników i chcesz, aby zespół lepiej się poznał i zacieśnił wzajemne relacje? A może ostatnio pojawiły się konflikty i wskazane jest rozładowanie napięcia, które zapanowało w firmie? Czy zależy Ci na rozwoju kreatywności Twoich pracowników i wspólnym wyjazdem integracyjnym chcesz zmotywować ich do bardziej twórczej pracy? Na te wszystkie pytania powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto myśli o zorganizowaniu imprezy integracyjnej.

 

Wybierz formę integracji

Kiedy już zdecydowałeś jaki cel przyświeca Ci przy organizacji imprezy integracyjnej, zastanów się nad jej formą. Dobrze zaplanowany wyjazd, wypełniony atrakcjami lub ciekawymi aktywnościami sprawi, że współpracownicy nie uznają tego czasu za czas stracony. Jeśli Twoi pracownicy lubią zastrzyk adrenaliny, paintball będzie doskonałą propozycją. Jeśli w zespole masz wielu miłośników gór, wycieczki i wspólna wspinaczka z pewnością zintegrują i wzmocnią zespół. Ważne, abyś Ty jako pierwszy poznał swoich pracowników, rozpoznał ich potrzeby i pasje, a wtedy wybór formy integracji stanie się banalnie prosty.

 

Jeśli chodzi o ogólne założenia formy integracji, to zabawy zespołowe sprawdzają się niemal w każdym wypadku. Gry lub warsztaty integracyjne są zarówno zabawne i  odprężające, jak i mają walory edukacyjne. Takie zabawy  spajają i wzmacniają zespół oraz wprowadzają świetną atmosferę.

 

Wybierz ciekawe i przyjemne miejsce

Wybór miejsca na imprezę integracyjną jest równie ważny, jak dwa poprzednie punkty. Liczy się nie tylko sprawny dojazd, ale i miłe okoliczności przyrody. Otoczenie ma znaczenie! Jeśli chcesz, aby Twoi współpracownicy wrócili z imprezy integracyjnej zrelaksowani, wypoczęci i pełni twórczej pasji znajdź miejsce, które ich zainspiruje, a jednocześnie da chwilę wytchnienia.