Wynajem pokoju w hotelu to idealna okazja na odpoczynek dla turystów, czy też osób przebywających w trasie. Niektórzy jednak zapominają o podstawowych zasadach zachowania podczas pobytu. Czasami są to drobne błędy, które popełnia się nieświadomie, a obsługa może je łatwo wybaczyć. Niestety, niektórzy goście ewidentnie zapominają o dobrych manierach, przez co pracownicy mają jeszcze więcej obowiązków. Warto wiedzieć przynajmniej o podstawowych zasadach hotelowego savoir vivre’u. 

Jak zachowywać się w recepcji?

Savoir vivre to inaczej poradnik życzliwości dla siebie i innych. Hotelowa wersja zasad dobrych manier w rzeczywistości nie istnieje, ponieważ savoir vivre obowiązuje wszędzie i w każdej sytuacji. Należy o tym pamiętać już na samym etapie rezerwacji pokoju hotelowego. Przede wszystkim, należy być życzliwym wobec obsługi hotelowej. Podczas rozmowy należy być miłym dla rozmówcy, przedstawić oczekiwania wobec pokoju, czas pobytu i inne niezbędne informacje. To samo dotyczy wypełniania formalności w recepcji. Czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość i spokojnie poczekać w kolejce, aż recepcjonista skończy obsługiwać innych gości. 

Czas można umilić sobie w lobby, jednak należy pamiętać, że jest to miejsce, w którym przebywają także inni goście hotelu. Należy mieć to na uwadze i zgodnie z zasadą życzliwości, nie przeszkadzać im. Oznacza to, że nie należy głośno rozmawiać przez telefon, a do słuchania muzyki wypada założyć słuchawki. Dzięki temu inne osoby odwdzięczą się nam tym samym. Jeśli mamy jakąś sprawę niecierpiącą zwłoki, można poprosić o pomoc przebywających w pobliżu pracowników hotelu. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nie każdy będzie mógł pomóc, ponieważ może się zdarzyć, że dany problem nie jest w zakresie obowiązków pracownika. Niemniej jednak warto odnosić się do pracowników z szacunkiem, a ci na pewno dołożą wszelkich starań, aby pomóc.