W hotelach bardzo często prowadzone są restauracje, bardzo często autorskie, gdzie szef kuchni przygotowuje wyjątkowe potrawy, zachwycające nie tylko smakiem, ale i estetyką podania. Minęły czasy, kiedy restauracja była tylko dodatkiem do hotelu. Obecnie niejednokrotnie są to lokale gastronomiczne, z których korzystają nie tylko goście wynajmujący nocleg, ale i osoby przyjeżdżające specjalnie, aby w danym miejscu spróbować dobrej kuchni. Właśnie tak jest w przypadku restauracji “Dzikie Wino” prowadzonej przy hotelu pod Łodzią, a dokładnie w Wiewiórczynie k./Łasku.

Dlaczego warto skorzystać z hotelowej restauracji?

Dzięki temu, że restauracja znajduje się w tym samym budynku, goście hotelowi nie muszą nigdzie wychodzić, aby zjeść śniadanie lub pożywny obiad. Posiłki można zjeść w spokojnej, domowej atmosferze, bez konieczności szukania w okolicy innego lokalu gastronomicznego. I co ważne, zapewnione są smaczne, pełnowartościowe dania, wykonane z wysokiej jakości produktów.

Dla gości hotelowych zawsze znajdzie się wolny stolik w restauracji. Mogą skorzystać z obszernego menu, wybierając danie, które najbardziej przypadnie do gustu. Specjalne potrawy zostały przygotowane również dla dzieci, dlatego restauracja hotelowa będzie doskonałą opcją na rodzinne śniadanie, obiad czy kolację.

Restauracja “Dzikie Wino”

Restauracja “Dzikie Wino” to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, bez względu na to, czy jest się gościem hotelu, czy nie. Tutejszy szef kuchni tworzy wyśmienite dania, które z całą pewnością przypadną do gustu każdemu miłośnikowi dobrej kuchni. W urozmaiconym menu można znaleźć zarówno smakowite przystawki, jak i zupy, dania mięsne i rybne, a także wyśmienite makarony. Znajdzie się też coś specjalnego dla dzieci, a na deser – słodkości, np. lody i sernik.

Kuchnia restauracji “Dzikie Wino” to połączenie tradycyjnych receptur i domowych smaków, z autorskimi pomysłami szefa kuchni. Tajemnicą doskonałego smaku potraw są przede wszystkim umiejętności kucharzy oraz doskonałej jakości produkty.