Wyszukiwanie odpowiedniego obiektu noclegowego to nie lada wyzwanie. Turysta musi dostosować ofertę hotelową do celu podróży i oczekiwań wszystkich uczestników wyprawy. Na podjęcie ostatecznej decyzji będzie miała wpływ nie tylko cena usługi, ale także lokalizacja obiektu czy wyposażenie pokoi. Dokonując researchu na popularnych platformach rezerwacyjnych, trzeba będzie między innymi określić preferowany rodzaj obiektu. Pensjonat, hotel, a może… hostel? Tak, hotel i hostel to nie są pojęcia tożsame. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jaka jest różnica pomiędzy hotelem a hostelem.

Hotel to komfort i wysoki standard

Hotel to jeden z kilku rodzajów obiektów hotelarskich według Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Zgodnie z art. 36 wymienionej ustawy, hotel możemy zdefiniować jako obiekt, który posiada co najmniej 10 pokoi w większości jedno- oraz dwuosobowych. To jednak niejedyny wyznacznik hotelu. W klasyfikacji obiektów hotelarskich to właśnie hotel wyróżnia się najwyższym standardem. Ustawa jasno wskazuje, że obiekt można uznać za hotel tylko wówczas, jeżeli świadczy on szeroki zakres usług, związanych z pobytem klientów. Standard hoteli różni się w zależności od ilości gwiazdek. Hotele z ofertą konkurencyjną na rynku posiadają rozwinięte zaplecze gastronomiczne i umożliwiają organizację imprez okolicznościowych. Nasz hotel oferuje nie tylko wynajem sali bankietowej, ale także organizację wesel w plenerze, konferencji czy imprez firmowych. Współcześnie standardem hotelu jest też bezpłatny parking na posesji i dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi.

Hostel dla młodych i niewymagających

Hostel nie posiada ujednoliconej definicji w polskim prawie. Moda na hostele przyszła do nas z zachodu i wiąże się z upowszechnieniem wyjazdów budżetowych. W czasach otwartych granic podróże przestały być przywilejem najbogatszych i stały się standardem bez względu na zasobność portfela. Rozwój hosteli sprzyja tendencji ograniczania kosztów wyjazdu. Hostele to obiekty noclegowe o bardzo atrakcyjnej cenie, ale oferujące dużo niższy standard pobytu niż tradycyjne hotele. Hostele oferują przede wszystkim pokoje wieloosobowe – koedukacyjne lub z podziałem na płeć. W związku z tym rezerwując nocleg w hostelu, najczęściej rezerwuje się miejsce w pokoju. Niektóre hostele posiadają ograniczoną liczbę pokoi prywatnych. W większości hosteli funkcjonują tylko ogólnodostępne łazienki wspólne. Hostele najczęściej znajdują się w centrach miast. Niestety, z tego powodu rzadko kiedy mają dostęp do prywatnych parkingów. Na terenie hostelu nie znajdziemy również restauracji. W hostelach panuje rodzinna atmosfera, recepcja czynna jest całą dobę, zawsze znajduje się tam pokój do wspólnego spędzania czasu i często jest darmowa kawa i herbata dla gości.

Hostele to świetna opcja dla ludzi młodych i studentów, którym bardziej zależy na integracji z nowym towarzystwem niż komforcie wypoczynku. Hotele natomiast rekomendowane są dla osób, ceniących sobie wysoki standard pobytu, prywatność i dostęp do podstawowych udogodnień.