Poszukiwanie miejsc noclegowych tradycyjnymi metodami jest praktykowane przez coraz mniejszą liczbę klientów i najczęściej polega na współpracy z biurem podróży. Na pomoc pośrednika turystycznego w większości wypadków decydują się jednak tylko osoby, którym zależy na wycieczce zorganizowanej lub urlopowicze, wybierający się do egzotycznych krajów. W przypadku podróżowania po Polsce wyjazdów biznesowych lub krótkich city breaków bardziej opłaca się szukać hoteli na własną rękę – w internecie.

Idealny hotel na miarę potrzeb

Internet to niewyczerpane źródło wiedzy. Nie inaczej jest w przypadku obiektów noclegowych. Szukanie hotelu w internecie można przeprowadzić na jeden z dwóch sposobów. Tradycyjną metodą jest wykorzystanie wyszukiwarki internetowej i wpisanie w pasek wyszukiwania interesującej nas frazy. Najczęściej wyszukiwaną frazą kluczową jest tani hotel w połączeniu z nazwą lokalizacji, będącej punktem docelowym. W przypadku wyjazdów biznesowych warto wyszukiwać frazy z nazwą usług dodatkowych przykładowo hotel z salą konferencyjną. Taki sposób wyszukiwania doprowadzi nas do strony internetowej konkretnych obiektów. Na stronie internetowej hotelu znajdziemy najważniejsze informacje, które pomogą nam dokonać wyboru. Taki sposób wyszukiwania jest jednak dość mozolny.

Efektywne wyszukiwanie odpowiednich hoteli umożliwiają wyszukiwarki noclegów i porównywarki cen. To platformy internetowe z dostępem do stale aktualizowanej bazy hoteli i pensjonatów. Najważniejszą zaletą szukania noclegu w ten sposób jest możliwość szybkiego filtrowania preferencji, co pozwala zaoszczędzić czas. Możemy w ten sposób przeglądać tylko takie obiekty, które odpowiadają naszym oczekiwaniom. Wyszukiwarki umożliwiają określenie widełek cenowych za dobę, lokalizacji, ilości gwiazdek, opcji wyżywienia oraz rodzaju obiektu. Klient może nawet zaznaczyć, na jakich usługach dodatkowych zależy mu najbardziej – całodobowej restauracji, centrum fitness, akceptowania zwierząt domowych, a może darmowym parkingu? Zazwyczaj można również wybrać udogodnienia wyposażenia pokoi i przykładowo zaznaczyć, czy oczekujemy aneksu kuchennego lub prywatnej łazienki.

Prosty rachunek zysków i strat

Rezerwacja hotelu on-line pozwala dokonać miarodajnego porównania cen i szczegółów oferty dla poszczególnych propozycji. W kilka chwil dowiemy się, czy wybrany hotel jest dostępny w interesującym nas terminie oraz jakie są warunki dokonania rezerwacji. Od razu możemy również sprawdzić, czy oferta przewiduje dodatkowe opłaty – nic nas nie zaskoczy. W ten sposób można dokonać wyboru hotelu na miarę potrzeb i zyskać pewność, że jego cena będzie adekwatna do oferowanej jakości usług. W tym kontekście bardzo pomocne są opinie dotychczasowych klientów. Szukając obiektów noclegowych tradycyjnymi kanałami, nie możemy liczyć na obiektywne opinie. Biura podróży najczęściej oferują rekomendacje zadowolonych klientów, ale jednostronna perspektywa nie pomoże klientowi dokonać racjonalnego wyboru. Na pomoc znów przychodzi sieć internetowa i jej nieograniczone możliwości. Platformy do wyszukiwania hoteli umożliwiają dodawanie anonimowych opinii, a nawet prywatnych zdjęć użytkowników. Zapoznając się z informacjami byłych klientów, możemy szybko zweryfikować, czy oferta na stronie internetowej hotelu pokrywa się z rzeczywistością.