Czym jest doba wie każdy – to pojęcie oznaczające 24 godzinny okres czasu. Problemy zaczynają się, kiedy mamy styczność z pojęciem doby hotelowej. Na chłopski rozum wydaje się, że powinny to być także 24 godziny, ale w rzeczywistości jest inaczej. Doba hotelowa trwa zazwyczaj krócej niż 24 godziny. Kiedy rezerwujemy miejsce w hotelu, warto zdawać sobie sprawę z tego czym dokładnie jest doba hotelowa.

Co to jest doba hotelowa?

Doba hotelowa jest to czas, podczas którego możemy korzystać ze wszystkich udogodnień i atrakcji oferowanych przez dany hotel. Możemy więc np. pójść na basen czy skorzystać z sauny, a wszystkie te atrakcje są wliczone w cenę noclegu. Najczęściej doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14:00, a kończy się przed godziną 12:00. Te godziny mogą się jednak różnić w zależności od hotelu, ale zasadą jest, że doba hotelowa nie powinna trwać krócej niż 20 godzin. Co prawda nie jest to regulowane żadnymi przepisami prawnymi, ale wynika z wewnętrznych regulaminów hotelowych i dobrej praktyki hotelarskiej.

Czy można przyjechać do hotelu wcześniej albo wyjechać później?

Jeżeli chcielibyśmy przyjechać do hotelu przed godziną 14:00 albo opuścić nasz pokój po godzinie 12:00, należy to jak najwcześniej zgłosić (najlepiej już podczas dokonywania rezerwacji). Obsługa hotelowa jest zawsze chętna do spełniania niestandardowych życzeń gości, więc jeśli będzie miała taką informację wcześniej, to na pewno dołoży wszelkich starań, aby pokój był gotowy wcześniej. Godzina opuszczenia pokoju hotelowego jest nieco mniej elastyczna, a wynika to z tego, że po naszym wyjeździe musi wejść do niego ekipa sprzątająca i przygotować go na przyjazd kolejnych gości. Takie ekipy pracują zazwyczaj do godziny 17:00, dlatego raczej nie można liczyć na możliwość korzystania ze swojego pokoju w dniu wyjazdu dłużej niż do godziny 14:00.

Jeżeli uda nam się przedłużyć dobę hotelową o kilka godzin, to nie zawsze jest to jednoznaczne z możliwością korzystania z dodatkowych atrakcji hotelowych za darmo. Doba kończy się o godzinie 12:00 i od tej godziny za korzystanie z basenu, sauny czy innych dodatkowych atrakcji będziemy przeważnie musieli płacić.