Renoma to według Słownika Języka Polskiego ranga, opinia, sława lub rozgłos. Renoma hotelu to innymi słowy opinie wyrażane na temat jakości jego usług, wyglądu oraz organizacji pracy. Renomowany hotel to taki, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Jest polecany na forach internetowych, dostaje wysokie oceny w portalach turystycznych, ma formalnie przyznaną kategorię albo może się poszczycić nagrodami uzyskanymi w konkursach, a co za tym idzie coraz więcej gości chce go odwiedzać. Jakie czynniki wpływają na renomę hotelu?

Tradycja – określenie danego hotelu mianem „miejsca z tradycjami” od razu wzbudza zaufanie. Długoletnia tradycja hotelu świadczy o zaangażowaniu właścicieli i pracowników, jest wyrazem pasji ludzi, którzy go tworzą. To właśnie dlatego większość z nas chętniej wybiera hotele z tradycją niż te, które są nowe na rynku. Większość hoteli z tradycjami to przedsięwzięcia rodzinne, a te które istnieją od wielu lat zawdzięczają to pasji towarzyszącej wszystkim czynnościom związanym z prowadzeniem hotelu. Takie miejsca są otwarte na zmiany i wyczulone na potrzeby swoich gości.

Lokalizacja – atrakcyjne położenie obiektu jest kluczem do jego sukcesu. Ważna jest bliskość atrakcji turystycznych, a także zabytkowy charakter samego budynku.

Stan techniczny budynku – renomowany hotel musi być w dobrym stanie technicznym. Powinien być odpowiednio wyposażony, a wszelkie urządzenia i instalacje znajdujące się w nim muszą działać bez zarzutu.

Aranżacja wnętrz – goście chcą spędzać swój czas w pięknych miejscach. Dobry hotel powinien być wykończony ze smakiem, utrzymany w spójnej koncepcji stylistycznej. Lepiej wypoczywa się w estetycznych i ciekawie zaaranżowanych wnętrzach.

Sprawność obsługi – wszyscy pracownicy hotelowi muszą być życzliwi i pomocni dla gości. Powinni odznaczać się wysokim poziomem kultury osobistej oraz kwalifikacjami i kompetencjami niezbędnymi do sprawnego wykonywania swojej pracy.

Bogata oferta – hotel powinien oferować swoim klientom dodatkowe udogodnienia. Mogą to być sale konferencyjne, organizacja imprez plenerowych, salony spa, baseny, pokoje zabaw dla dzieci czy pokazy kulinarne.